Zdenka Pižlová

Vztah k sobě

Moje zkušenost osobní i profesní je, že takřka ve veškerém jednání každého z nás se odráží to, jak máme zpracovaný vztah k sobě. To, jak o sobě přemýšlíme, zda si sami sebe vážíme a dokážeme se za sebe postavit, odráží i náš pocit štěstí a spokojenosti sám se sebou.

Vztah, který máme sami k sobě, je naprostým základem, na kterém vztahy stojí a od čeho se odvíjejí. Pokud si člověk neujasní vztah k sobě, neváží si sebe a nechová se k sobě s respektem, láskou a úctou, těžko může být celkově úspěšný ve svém životě a už vůbec ne spokojený, či dokonce šťastný.

I když se to třeba na první pohled nezdá, vztah k sobě ovlivňuje náš výběr partnera, práce i přátel. Často se podceňujeme, máme problém se sebevědomím a celkově se nedokážeme za sebe postavit, protože sami sebe srovnáváme s různými ideály nebo představami o tom, jací bychom měli být. Mnohem praktičtější pro spokojený život je ovšem hledat, najít a dále nacházet, kdo jsme skutečně my, co jsou naše silné i slabé stránky a jak můžeme využít své jedinečnosti.